OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Děkuji všem, kteří přišli na výtvarná setkání, které pořádám. A děkuji všem, kteří mi napsali nebo řekli, že to byl pro ně příjemně strávený čas nebo že sami sebe příjemně překvapili. Dává to smysl mé práci, díky které jsem poznala spousty úžasných lidí, od kterých jsem se hodně naučila a stále se učím. Slova několika jsou uvedena na této stránce. Lenka Kalová

 

Pro Lenku

 

Celý Ordějov už ví, probíhá kurz kreslení.

Tužky, čtvrtky, náčrtníky

stali jsme se výtvarníky.

Tygři, koně, ježci, sovy

ne každému uhel hoví.

Když si někdo neví rady

neotočí se k němu Lenka zády.

Čárka sem a tady stín,

snad už si s tím poradím.

To je ale překvapení,

co to vzniká za umění.

Portréty, bodláky, stromy

každý kreslí tak, jak umí.

Zapoj mozku půlku pravou,

učiň sobě práci hravou.

Udržuj hemisféry v rovnováze,

ať je ti vždy a všude blaze.

Dík, Leni, za inspiraci,

pustíme se do práce jak draci.

Těšíme se za rok zase

vstříc nové výtvarné kráse.

 

Pavlína, Jiřina, Irena, Šárka, Libuše, Andrea, Regina, Drahomíra, Viera, Milena, Eliška, Monika, Šárka, Kateřina, Karla, Šárka, Lenka

Letní škola pro dospělé, Ordějov, srpen 2018

 

 

Zdravím Tě, Leni, z Ostravy a posílám slíbené fotky, které jsem na mobilu nafotila. Musím uznat, že ještě teď čerpám energii z této skvělé akce.:-). Tolik pozitivní energie a inspirace jsem nečekala. Těším se na naše další setkání v létě.
Moc se nám tam s Renčou líbilo, určitě bych se s ní přihlásila i na Tužku. Snad bude místo.
Přeji Ti hodně štěstí :-)
Eva

kurz malby akrylovými a olejovými barvami, Praha, duben 2018

 

 

 

"...pošlu ti zajímavé video... je tam přesně o kreslení na školách... jak se staví až někam dolů....
já až s tebou jsem zjistila, jak krásné to je...

díky tobě jsem si uvědomila, že to jde i jinde, v jiných oblastech života... a děkuji ti nejen za tohle ale taky za to, že nás nehodnotíš... že nás chválíš... poradíš...
to jsem od učitelů nezažila...obvykle to byla slova kritiky... po které člověku jen kleslo sebe_VĚDOMÍ a to přece je strašné...

a je tam hezká myšlenka - jen když se děti naučí dělat chyby, mohou být originální...to se mi líbí... a je to tak... my byli za "chyby" kárání... a tak jsme se báli chybovat... a přitom proč?"

19.1.2018

Za ta milá slova děkuji Lucce Hasoňové, která chodí kreslit a malovat již několik let. V krátkosti vystihla smysl tvořivosti. Doufám, že její slova podpoří ty, kteří o svých schopnostech, v kreslení nebo jinde, pochybují.
A já děkuji všem pedagogům, s nimiž se setkávám na svých kurzech. Přesvědčují mě, že je stále více těch, kteří sobě i dětem otvírají svět tvořivosti s pocitem bezpečí, pozorností, láskou a respektem.

 

 

...Byly to velmi příjemné dny, které mne nastartovaly na nový školní rok. Ráda bych si rezervovala místo na malbu olejem v říjnu... Pokud by byly další kurzy v Praze, ráda bych je absolvovala. Moc děkuji za velmi pozitivní a duši hladící přístup.

Přeji krásný den
Šárka Zvolenská

kurz kreslení Tužka 1 v Praze, srpen 2017

 

 

... děkujeme ti, že jsi v nás zažehla světýlko, které nás povede a bude svítit na všech našich výtvarných cestách.

Jana, Jiřka, Iva, Dan, Naďa, Jana, Hanka, Pavla, Efča, Monika, Renata, Jitka, Kája, Olga, Romana, Ivana, Alena, Jarča, Dušan, Pavlína, Renáta, Ivana, Vierka, Zdena, Milena, Martina, Stáňa

Milá Lenko,
moc děkuju za zaslané fotky, dýchla na mě atmosféra kursu a zahřálo mě to u srdceJ Určitě se mnou počítej na další letní školu, pokud by byla v Písku, bylo by to fajn, ale nemám problém přijet do Velehradu, je to kouzelné místo. Až to budete s Čendou plánovat, prosím, dej vědět a počítejte se mnou a Janou Růžičků, byla nadšená.
S pozdravem a přáním krásného dne
Jana Drdáková, Kaplice

 

A ještě jednou veliké díky za nádhernou atmosféru na Velehradě a za spoustu inspirace do výuky. Už jsem se začala těšit do školy na prvňáčky. :-D

Pohodový zbytek prázdninového času.

Monika z Jemnice

 

Letní škola Velehrad a letní škola Ordějov,   léto 2017

 

 

Děkuji za nádherné 4 dny plné tvoření, smíchu, kamarádství, odpočinku a snové relaxace! Prostě 10 bodů z deseti a ještě jeden navíc za pocit pohody, který jsem si odvezla domů.....

Lucie Šánová

 

Děkuji za náměty, posuny, blízkost, radost, naplnění, pomoc, lehkost a tvořivost...a za to že jste....

Lenka Březinová

 

Až jednou budu mít tiskovou mluvčí, tak to nebude nikdo jiný, než Lucie Šánová. Lépe bych pocit ze snové "dovolené" nevyjádřila. Díky oběma Lenkám a mé tiskové mluvčí! Děkuju!!!

Radka Bednářová

... čtyřdenní malovací úžasnost v Ordějově u Bystřice pod Lopeníkem ... děkuji ti, Lenko za krásné nové poznávání.
Tedy ne vše se mi úplně zdařilo, třeba můj autoportrét si prý rozhodně nikam nepověsíme, řekl můj Jára :D (a já to chápu ;), ale i tak mě těší a některé obrázky - ač ještě nedodělané - mě těší obzvlášť
Šárka Vondrů

Ahoj, měla bych zájem jet příští léto na Letní školu do Ordějova na pastelky. Už teď se těším.

Chtěla jsem ještě jednou moc poděkovat za krásné chvíle strávené ve Velehradě a samozřejmě i v Praze na suchém pastelu a tužce. Moc mi to dalo a doufám, že vše využiji v letošním školním roce. :)))) Hezké klidné dny.

Květa Havlíková

 

Ještě jednou moc děkuji za skvělé dny na Ordějově. Bohužel však měly jednu nemalou chybu – strašně rychle utekly. ;-)
Bylo to super – kreslit, relaxovat, něco nového se dozvědět, naučit, poznat skvělé lidi, být téměř bez mobilu a internetu, zkrátka super.
Tímto bych si ráda rezervovalo místečko na příští rok na pastelky. Už nyní se velmi těším.

Neplánujete nějaký kurz v Břeclavi?
Ještě jednou děkuji, kurz byl pro mne velmi inspirativní.
S pozdravem, Šárka Kubíková.


Letní škola Velehrad a letní škola Ordějov,   léto 2016

 

 

Dobrý den,
moc děkujeme za krásně prožitý víkend, naprosto neuvěřitelnou skutečností se stalo to, že jsme schopni namalovat krásný obrázek. Posílám naše výtvory před a po. Můžete je klidně zveřejnit, ať všichni vidí, že kreslit může opravdu skutečně každý.
Syn se do kreslení zamiloval (ač ještě na začátku kurzu tvrdil, že kreslení ho nebaví) a ptá se po pokračování kurzu.
Doufám, že se na jaře opět všichni setkáme.
Mějte se krásně a díky.
 
Pavla a Zdenda, Osek - říjen 2014
 

"Vždycky mě zajímalo kreslení a malování, a tak jsem se přihlásila na kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou u Lenky Kalové. Naučila jsem se kreslit tužkou opravdové portréty. Velice mě to nadchlo, a proto jsem pokračovala kurzem kreslení pastelkami a akvarelem, pak kurzem malování akrylem a kurzem kreslení podle skutečnosti. Kurzy byly díky Lence velice příjemné a já jí děkuji, že mi ukázala, jak na to. Nyní kreslím portréty a maluji obrazy na zakázku.

Soňa Černovská, září 2014

V dubnu 2014 jsme připravili v rámci literárního festivalu Literatura žije v literární kavárně Měsíc ve dne hodinku čtení s malováním pro malá děti s názvem DĚTEM DO OUŠKA A VŠEM PRO RADOST.

Dostali jsme tuto milou odezvu:

"Čtení pohádek dětem pro nás znamená víc, než občasná chvilka strávená s dítětem u knížky. Naprosto si uvědomujeme, jak moc důležité je každé slůvko přečtené v jakékoliv pohádce, pro dětské ouško. Každý den se, spolu s dětmi v naší školce, přesvědčujeme o tom, že číst znamená poznávat, uklidnit myšlenky a vykouzlit úsměv na tvářích dětiček. Zapojením se do tohoto projektu, jsme přiblížili důležitost čteného slova. Všem děkujeme za nezapomenutelnou hodinu našich životů. Dětské centrum Strom života"
 

.....Ještě jednou Vám sděluji moje velké poděkování "Díky!", bylo to opravdu moc fajn :-)
Moc se raduji a vůbec nelituji, že jsem se na váš kurz přihlásil. Bylo to úžasné prožití tohoto víkendu! I když není relax jako relax - ale tento relax byl super!
Původně jsem nabízel účast na kurzu celé naší rodině 2+2, ale bez nadšení... Nyní mne přivítali s uznáním - takový výsledek ode mne nečekali :-) Škoda, že jsme to nemohli prožít všichni společně jako rodina. To by bylo ještě zajímavější.

Právě jsem o víkendovém zážitku vyprávěl kolegovi v práci, a tak jsem si nahlas uvědomil také toto:
* to jak vnímáme svět kolem nás z pohledu času můžeme sami ovlivnit - je to v nás
* to co se děje kolem nás je naším vnímáním a stejně jako vnímání času, můžeme i toto ovlivnit.

Vy se mějte moc hezky, děkuji za podporu a pomoc.
Nashledanou, Aleš Kavan, 7.duben 2013

.....Pořád jsem ze sebe překvapená, co jsem se v kurzu naučila a přiznám se, že se mi moje obrázky zcela nekriticky začaly líbit, jednak výsledek samotný a jednak fakt, že je pro mě za každým obrázkem schovaný i kus práce (při mém tužkovém tempu měsíc na obrázek) :-) Nekreslím každý večer, někdy i týden, ale když už začnu, je to jen a jen moje chvilka (spíše tedy dlouhé hodiny) a jsem pouze ve svém vlastním světě a je mi nádherně. Myslím, že byste to měla vědět, že mi kurz moc pomohl. Už si neříkám, že to nezvládnu, ale že to zkusím a uvidím. A od ukončení kurzu jsem žádný list papíru nezahodila a žádný obrázek nevzdala, i když mi jich zůstalo jen pár. Vlastně jsem teď trošku pod tlakem, protože jsem slíbila portréty řadě známých a protože držím slovo, jsem teď vlastními sliby uvězněná tak na půl roku a myslím, že až budu mít splněno, nebudu chtít dlouho malovat žádné obličeje :-)

 Eva Stýblová, 3.10.2012 

Kurz v Rodinném centru na Rudolfově proběhl na podzim 2011. Díky všem účastníkům to byla velmi příjemná setkání.

Na kurzu kreslení v Netolicích byla paní Anna Johana Nyklová, která se po bližším seznámení proměnila na Babku Ťapku - autorku knihy BABKA  ŤAPKA na kraji světa aneb NOVÝ  ZÉLAND očima české babičky. Setkání s paní Nyklovou bylo velmi milé a já si díky ní uvědomila, že nikdy nevíme jaká dobrodružství na nás čekají - v jakémkoli věku....

Dobrý den, milá paní Kalová,

jsem ráda, že jsem mohla tou trochou do mlýna přispět k Vaší dobré náladě, kterou jste dokázala tak výborně předávat i vy nám. Kurz pro mne znamenal velice mnoho, protože celý život mi je líto, že neumím kreslit a najednou jsem schopna udělat takový krásný obrázek. Mám z toho velkou radost. A vůbec mi ten kurz jednak úplně odstranil můj celoživotní mindrák, ale hlavně mne obohatil o nádherný zážitek z pocitu, že to také umím nakreslit. A pak ta atmosféra, která tam celé ty dva dny byla, to bylo něco úžasného. I jsme se všichni zasmáli a dokonce já, která jsem nikdy kreslit neuměla, jsem si tam uvědomila, že nejsem takové dřevo, jak jsem si o sobě myslela....... Jak jsem říkala, že se k tomu asi v dohledné době nedostanu, tak si myslím, že jsem se mýlila, protože už teď mám chuť zase něco nakreslit. Mé dceři jsem slíbila, že dostane ode mne k Ježíšku portrét její prababičky, jejíž krásnou fotku mám doma. .....

 Mějte se pěkně a srdečně Vás zdraví BABKA ŤAPKA Anna Johana Nyklová, 14.2. 2011

 

Ahoj Lenko,

moc Ti děkuji za příjemných 10 lekcí. Zpočátku jsem měla obavy, jak to zvládnu a že se ztrapním, protože mé domácí snahy něco nakreslit dopadly vždy velmi neuměle. A tak jsem 55 let žila s přesvědčením, že nemám talent a kreslit nikdy nebudu umět, přestože můj tatínek namaloval spoustu pěkných obrazů.
Mé obavy, že mi to nepůjde, rychle rozptýlila příjemná atmosféra i první pokusy, které k mému překvapení dopadly podstatně lépe, než jsem čekala. Snažila jsem se dobře dívat, a i když jsem většinou nevěděla, jak s kresbou pokračovat a vůbec jsem si nevěřila, stačilo poslouchat Tvé rady a prostě to zkusit. A pozorovat předlohu a trpělivě a pomalu stínovat a to moje oko se nějak přesunulo přímo do tužky a ono se to nakreslilo, ani nevím jak.
Každý týden zůstaly na dvě hodiny stresy a starosti za dveřmi a já se vždy potěšila milou společností a rychlým pokrokem svých dovedností.

Zdravím a těším se na pokračování kurzu a zítra na mandaly, Mirka , 19.4.2011

 Dobrý den Lenko,

nevím, jestli si mě budete ještě pamatovat, byla jsem na Vašem kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou minulý rok na podzim v Českých Budějovicích. Chtěla jsem Vám v první řadě moc poděkovat, protože díky Vám a Vašemu kurzu jsem se naučila vyjadřovat kresbou a přináší mi to vnitřní klid a co víc, hrozně mě to baví. Také se mi splnil můj sen a vzali mě na tu architekturu do Prahy a myslím, že velký podíl na tom měly právě mé výtvarné práce. Musím říct, že neustále překvapuji sama sebe, co všechno dokážu nakreslit. K přijímačkám jsem musela kreslit hlavně stavby a měla jsem ze začátku trochu strach, jak mi to půjde. Ale pořád jsem si opakovala, že musím kreslit tak, jak to vidím a ne tak, jak vím, že by to mělo být. A dopadlo to skvěle.Tak jsem se rozhodla poslat Vám pár mých výtvorů, protože mě napadlo, že by Vám to možná udělalo radost. Doufám, že Vás to potěší. Mějte se moc krásně a přeji hodně úspěchů a štěstí.

S pozdravem
Petra Pomijová, 26.8. 2008

P.S. Moc Vám děkuji za vše!

                 

Dobrý den paní Kalová,

já osobně Vás znám ještě jako Tůmovou. Jsem Vám velice vděčná za to, co jste mi poskytla. Přibližně před pěti lety jsem absolvovala Váš kurz v Roudnici n. L. Kreslím doposud, jelikož už mám 2 děti, tak mi poslední dobou moc času a hlavně klidu nezbývalo. Ale teď už i ten mladší malinko povyrostl, tak můžu opět „ trénovat“ a kreslení se věnuji intenzivněji.

Pokud s někým hovořím o mých kresbách a dojde na téma, kde že jsem se to naučila, ráda a s hrdostí odpovídám, že u Vás a sděluji Vaší internetovou adresu. Takže ještě jednou moje velké díky, díky, díky. Přeji hodně pracovních úspěchů a spokojených klientů. 24.6.2010,  Markéta Menčíková

 

 

 

 

 

 

Dobrý den Lenko,


v sobotu jsem absolvovala Váš kurz Mandaly. Protože se mi to líp napíše, než říká, chtěla bych Vám tímto způsobem moc poděkovat. Ten kurz (zřejmě i lidé, kteří tam byli) mi ukázal můj problém, který jsem už dávno někam "zašoupla" nebo spíš chtěla "zašoupnout" a teď si ho, doufám, už konečně vyřeším a snad bude "mít dušička pokoj". Mandaly jsem chtěla malovat už dlouho a teď konečně vím, jak na to, díky Vám. Navíc jsem tam poznala pár lidiček, kteří jsou strašně fajn a s některými se doufám ještě i uvidím. Doma byli z mých mandalek nadšení, což mě moc potěšilo, ale je zajímavé, že nejvíc se všem líbila mandalka, která mě samotné se líbí ze všech najméně, to je zvláštní. Napadají mě samé  samé nové mandalky, takže poběžím koupit pastelky a budu malovat.
Takže děkuji moc za tuhle Vaši činnost a přeji Vám mnoho úspěchů a úsměvů.
Krásný den, Dáša , 19.1. 2009,

A o dva roky později Dáša napsala:

Již delší dobu maluji mandalky akrylem i pro lidičky na přání a má to úspěch a já mám z toho velkou radost....

....po kurzu paní Lenky Kalové jsem začala vnímat okolní svět jinýma očima...stíny..síla a hloubka detailu...kreslení je pro mne relax a nádherná meditace a vnitřní harmonie...děkuji za pomocnou ruku paní Kalové ve svém vnitřním sebepoznávání....vřele doporučuji všem. 23.1.2011, Jiřinka Inka Danielová

 

Krásný dobrý den,


na začátek musím moc poděkovat že jsem se mohla zúčastnit Vašeho kurzu.Naučila jsem se na věci a lidi kolem sebe dívat jinýma očima......taky jde o to, aby si člověk víc věřil.
Jestli můžu tak se pochlubím s portrétem a jedním obrázkem.Ten druhý obrázek je taková moje srdeční záležitost.Můj tatínek,miloval a pracoval u koní.Měl v šuplíku namalovaný obrázek koně,strašně jsem si přála to umět nakreslit.Ne že bych to nezkoušela,ale nikdy z toho nevyšel kůň.Na milý obrázek jsem časem zapomněla.Chlubila jsem se doma,maminka povídá abych zkusila namalovat tu tátovu kobylu.Tak jsem jí zkusila,není tak pěkná jako originál,ale je moje.Ještě jednou moc děkuji.
Přeji krásný den, 20.2.2011, Kuřitková Eva

Lenka Kalů ve mě probudila hluboko zašitej talent a pokud by mi někdo před tímto kurzem tvrdil, že za deset lekcí nebo dokonce víkend zvládnu nakreslit obrázek tak podobnej realitě jakékoliv věci a tváře, tak se mu vysměju a pošlu ho do háje, ale po necelé polovině kurzu jsem nakreslil podle fotky svoje auto a to dokonce v průjezdu kaluží :-) . No a jakmile mi bylo ukázáno jak na oči a ústa, tak se to rozjelo úplně samo, však každej kdo navštíví tyto stránky, ať posoudí sám.
29.4.2011, Dyny, absolvent večerního kreslení pro dospělé

 


 

 Spřátelené weby